Project Description

Loading...

Знай про гепатит: лікуй вчасно!

За даними  ВООЗ,  Україна відноситься до країн з середнім рівнем поширеності  вірусних гепатитів – приблизно  3%  населення живуть з цим хронічним захворюванням. 95%  людей, які живуть з вірусним гепатитом, не знають про свій діагноз, який часто діагностується випадково, коли людина звертається до лікаря з іншої причини. Проте,  сьогодні гепатит для інфікованої людини не є проблемою,  завдяки впровадженню  інноваційних препаратів прямої противірусної дії, які дають до 95% ефективності лікування.

Гепатит – запальне захворювання печінки, яке найчастіше викликають віруси. Існує 5 найпоширеніших вірусів: А, В, С, D, Е. Захворювання є надзвичайно небезпечним і дуже заразним.  Способи особистого захисту від захворювання повинен знати кожен, враховуючи, що у кожного вірусу свій шлях передачі та свій прогноз на одужання.

Віруси гепатиту  А  і  Е називають «хворобами брудних рук». Вони потрапляють в організм через рот при недотриманні правил гігієни. Ці віруси рідко переходять у хронічну форму, а після одужання дають стійкий імунітет на все життя.  Вірус гепатиту Апередається при споживанні забруднених продуктів харчування та води, при прямому контакті з інфікованою людиною. Для профілактики гепатиту А є безпечна та ефективна вакцина.

Вірус гепатиту В – вірусна та найпоширеніша інфекція,  що вражає печінку, здатна викликати як гостру, так і хронічну хворобу. Вірус передається при контакті з кров’ю чи іншими біологічними рідинами інфікованої людини (нестерильні медичні інструменти, татуювання, нерозбірливі статеві контактитощо). Інкубаційний період – до 75 днів.  Характер протікання гепатиту В залежить від способу зараження. Якщо хвороба протікає в гострій формі з чітко вираженим клінічним симптомом, людина одужує більш ніж у 80% випадків.

Гепатит С – хвороба печінки, що викликається вірусом гепатиту С з гострою й хронічною інфекцією. Хвороба протікає від кількох тижнів, інколи довго безсимптомно з хронічним захворюванням печінки, з розвитком цирозу чи пухлини печінки. Вірус передається через кров, рідше виникає інфікування через статеві контакти та побутовим шляхом. Ймовірне формування системних захворювань  нирок, судин, суглобів.

Гепатит D – вірус-паразит розвивається тільки при розвитку інфекції вірусу гепатиту В, потребує обов’язкового призначення  вакцинопрофілактики  вірусного гепатиту В, яка здатна захистити й від зараження вірусом гепатиту D.  Перші ознаки зараження  виникають від кількох тижнів до кількох місяців, раптово – піднімається температура, виникає головний біль, ломота в суглобах, через кілька тижнів  виникає біль у правому підребер’ї з нудотою. Лікування тільки в інфекційному відділенні лікарні з подальшим профілактичним курсом відновлення.

Гепатит Е – хвороба печінки, що викликається вірусом гепатиту Е. Як правило, захворювання самовиліковується, в деяких випадках  розвивається швидкоплинний гепатит (гостра печінкова недостатність).  Вірус гепатиту Е передається фекально-оральнимшляхом, головним чином через інфіковану контамінову воду;  через споживання недостатньо термічно обробленого м’яса  чи  м’ясних продуктів, отриманих від інфікованих тварин; вертикальна передача від вагітної жінки її плоду.

Профілактичні заходи

Якщо в сім’ї є хворий на гепатит А чи Е – дотримуйтесь загальних правил гігієни:  мийте руки перед їжею, користуйтесь окремою чистою білизною,  посудом, побутовими приладами.

Якщо ж хворий на гепатит В, С чи D – не лякайтесь, можете користуватись спільним посудом і т.ін. – це не завдасть вам шкоди. Остерігайтесь контакту з кров’ю  хворого, ретельно застосовуйте  засоби дезінфекції.

Пам’ятайте, один з найнадійніших способів захисту від зараження вірусною інфекцією гепатиту В – профілактична вакцинація. Проти інших вірусів  гепатиту стовідсоткового захисту не існує, проте, дотримання заходів безпеки, особливо для вагітних жінок, дітей та людей похилого віку – допоможе  не захворіти на гепатит:

– користуйтесь тільки індивідуальними предметами особистої гігієни (зубні щітки, бритви, інструменти для манікюру);

– обираючи салон краси, стоматологічний центр чи салон татуювань,  слідкуйте, чи згідно чинних правил і наскільки ретельно дезінфікують інструменти;

– уникайте випадкових статевих контактів. Навіть використання презервативів не дає гарантії 100 % захисту від гепатитів;

– будьте пильними в лікувальних закладах – після здійснених процедур і контактування з загальними предметами ретельно мийте руки  дезінфікуючими гігієнічними засобами;

– профілактично, в сезонні періоди зміцнюйте свій імунітет раціональним харчуванням, вживайте  овочі, фрукти, багаті на вітаміни, загартовуйтесь, займайтесь  спортом, прогулюйтесь на свіжому повітрі.

#ЦГЗЧеркаси