Починаючи з 1988 року, 1 грудня у світі присвячене посиленню зусиль у боротьбі зі СНІДом.

За оціночними даними ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» в Черкаській області проживає більш ніж 5 тисяч людей, які живуть з ВІЛ/СНІД. Нормальне, здорове життя саме такої кількості мешканців нашої області залежить від ефективності роботи системи охорони здоров’я регіону та ефективної відповіді на загрози поширення епідемії, починаючи з епідемії COVID-19 та з початком збройної агресії рф проти України.

Станом на 1 грудня 2022 року в Черкаській області офіційно зареєстровано 4060 пацієнтів, які інфіковані ВІЛ-інфекцією. Загальна кількість зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції в області склала 9616 осіб.

З появою високоактивної ретровірусної терапії, пацієнти з ВІЛ можуть підтримувати нормальний рівень свого здоров’я впродовж усього життя та не розповсюджувати інфекцію серед своїх статевих партнерів. Тому зусилля системи охорони здоров’я повинні бути направлені на виявлення нових випадків, призначення та утримання в лікуванні пожиттєво. Саме при успішному виконанні цих складових Черкаська область може знизити рівень епідемії майже до нуля протягом короткого проміжку часу.

Сьогодні наша держава проходить найважчий шлях за час незалежності. Війна змушує зміщувати увагу в сторону подолання наслідків бойових дій, лікування травм та поранень, евакуації медичного персоналу та пацієнтів, відновлення пошкоджених лікарень та адаптування системи охорони здоров’я до нових реалій сьогодення.

В таких умовах соціально небезпечні захворювання, такі як туберкульоз та ВІЛ-інфекція мають бути на чільному місці. Тому сьогодні ефективність боротьби з соціально небезпечними хворобами безпосередньо залежить від роботи фахівців на місцях, які продовжують працювати задля стримування сплеску епідемії ВІЛ-інфекції під час війни.

Ключовою ланкою у питаннях боротьби з ВІЛ-інфекцією є КНП «Черкаський обласний центр громадського здоров’я Черкаської обласної ради», який здійснює організаційно-методичні функції, направлені на координацію зусиль у боротьбі з ВІЛ та лікуванні пацієнтів у Черкаській області. Центр не тільки лікує найбільшу кількість пацієнтів, але й є основним логістичним хабом у питаннях прогнозування потреб у ліках, у забезпеченні інших ЗОЗ області препаратами для лікування ВІЛ, опортуністичних інфекцій, профілактики туберкульозу. Лабораторія центру забезпечує своєчасне виконання специфічних аналізів для моніторингу лікування ВІЛ, таких як кількість клітин CD4 та вірусне навантаження.

Найважчим та загрозливим періодом у протидії ВІЛ-інфекції був саме початок війни. Проблеми з поставками препаратів та реагентів для лабораторних досліджень ставили під загрозу всі зусилля, направлені на стримування епідемії ВІЛ-інфекції в Черкаській області. Завдяки самовідданій праці та професіоналізму фахівців центру вдалось втримати ситуацію під контролем, забезпечити пацієнтів області та велику кількість вимушених переселенців ліками на тривалий термін, не зупинити проведення спеціалізованих лабораторних досліджень.

На сьогодні, ситуація з епідемією ВІЛ в Черкаській області в цілому прогнозована. Заклади працюють у штатному режимі, забезпечують пацієнтів Черкаської області та близько 350 внутрішньо переміщених осіб в тому числі і дітей антиретровірусними препаратами на тривалий термін, здійснюють необхідні аналізи.

Лікування ВІЛ-інфекції в Черкаській області сьогодні отримує 3736 осіб, з яких 3624 особи вже досягли невизначального рівня вірусного навантаження.

Протестовано на ВІЛ, протягом 2022 року 63320 осіб та виявлено 269 випадків інфікування. Обсяги тестування на ВІЛ-інфекцію з початком епідемії COVID-19 та війни значною мірою знизились, але за рахунок ефективності все ще вдається виявляти та ставити а облік до 60% пацієнтів від значень 2020 року.

Варто висловити велику подяку за підтримку міжнародних організацій. Завдяки допомозі надзвичайного плану президента США у подоланні епідемії ВІЛ-інфекції (PEPFAR) та Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією (Global Fund) Черкаська область була оперативно забезпечена препаратами для лікування ВІЛ в перші місяці війни. Завдяки БФ «Альянс громадського здоров’я» лабораторія центру вчасно отримувала реактиви для досліджень та продовжує надавати лабораторні послуги для пацієнтів Київської, Чернігівської та Кіровоградської та Черкаської областей, які лікуються у 67 лікарнях цих регіонів.

Проте, всі ці заходи не можуть суттєво вплинути або подолати ВІЛ в регіоні. Для успішної боротьби необхідне активне втручання всіх ланок системи охорони здоров’я, але війна та епідемія COVID-19 не дають змоги відновити темпи протидії 2019 року. Тому центр продовжує направляти всі зусилля на стримування ВІЛ-інфекції та розширення доступності лікування ВІЛ.

В цей день ми хочемо звернутись до всіх представників системи охорони здоров’я, влади, бізнесу та неурядового сектору із закликом посилити зусилля у протидії епідемії ВІЛ-інфекції та не дати соціально-небезпечним хворобам поширитись серед мешканців області.

Намагаємось бути надійним тилом, віримо в ЗСУ та йдемо до перемоги!!!