Всесвітній день боротьби з діабетом

Сьогодні, 14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом.

Поширеність діабету в Україні збільшилась за останніх 10 років на половину. Враховуючи, на жаль, таку статистику (1,2 мільйони хворих на діабет в Україні) питання вагітності у жінок з цукровим діабетом стає все більш актуальним і важливим. Бажання народити дитину без шкоди для жінки і майбутньої дитини це неймовірно важка праця ендокринолога, пацієнтки і акушер-гінеколога.

Вагітність, а саме гормони, які виробляються плацентою, впливають на рівень глюкози в крові. Діабет – це стан організму з підвищеним рівнем глюкози в крові (в нормі рівень глюкози від 3,5 до 5,5 ммоль/л). Цей стан обумовлений або повною відсутністю інсуліну в організмі (цукровий діабет типу І, що діагностується здебільшого у осіб молодого віку), або нечутливість клітин організму до власного інсуліну (цукровий діабет типу ІІ, у людей після 40-50 років). Отже, як бачимо, усе зводиться до інсуліну.

Інсулін – це гормон, який виробляється у підшлунковій залозі, завдяки якому глюкоза потрапляє крізь мембрану всередину клітини. А клітина, в яку потрапила глюкоза може повноцінно виконувати свою роботу. Зрозуміло, що без інсуліну неможлива адекватна робота клітин. Надлишки глюкози виводяться нирками, що призводить до частого сечовипускання, яке тягне за собою спрагу та сухість в роті. На фоні тривалої гіперглікемії виникають ускладнення з боку очей, нирок, серцево-судинної систем, нервової системи.

Цукровий діабет може розвинутись під час вагітності – гестаційний діабет. Жінкам з гестаційним цукровим діабетом рекомендують дотримуватись дієти, контролювати вагу, фізичні навантаження і ретельно контролювати цукор крові. При підвищенні рівня цукру до 11,0 і більше призначається замісна інсулінотерапія.

За словами обласного ендокринолога Ірини Бондарець, жінкам з цукровим діабетом в терміні вагітності до 12 тижнів рекомендовано госпіталізуватись в ендокринологічне відділення Черкаської обласної лікарні для повного обстеження, корекції інсулінотерапії і профілактики ускладнень. Крім загально клінічних обстежень проводиться цілодобовий контроль глюкози крові, визначення глікованого гемоглобіну, функціонального стану нирок, обов’язково огляд кардіолога (підбір препаратів для зниження рівня артеріального тиску), нефролога (попередження і лікування ниркової недостатності), окуліста-ретинолога (обстеження очного дна і стану сітківки очей). Проводяться обов’язкові заняття щодо основ правильного харчування: головне правило – не їсти за двох! Приймати їжу необхідно не рідше 4 разів на добу (тобто після кожної ін’єкції інсуліну). Насамперед виключити вуглеводи, що легко засвоюються (цукор і всі продукти в яких він міститься). Про смажену і жирну їжу варто забути. Бажано вживати білкові продукти – рибу, курятину, та нежирні сорти м’яса. Влітку можна скоротити кількість вуглеводів за рахунок збільшення в раціоні овочів .

Діабет – не вирок, якщо знати про свою хворобу та контролювати її. Діабет на сьогоднішній день не є перепоною для досягнення мрії життя – радості материнства!

Дякуємо за підготовку матеріалів

лікарю – ендокринологу

Федоткіній Наталії Анатоліївні