Всесвітній день боротьби з гепатитом

Щороку 28 липня світ об’єднується з закликом підвищувати обізнаність про вірусні гепатити. Цього року Всесвітній день боротьби з гепатитом проходить під гаслом «Гепатит не може чекати!».

Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Існує п’ять основних вірусів гепатиту — A, B, C, D і E. Кожен із цих типів може мати серйозні наслідки для здоров’я.

Причиною гепатиту А і Е, зазвичай, є вживання в їжу заражених харчових продуктів або води.

Гепатити В, С і D, як правило, передаються через контакт із інфікованими рідинами організму. Найчастіше передача цих вірусів відбувається:

  • при переливанні зараженої крові або її компонентів;
  • при виконанні медичних маніпуляцій із використанням зараженого обладнання/інструментарію;
  • споживанні наркотиків ін’єкційним шляхом;
  • при незахищених статевих контактах;
  • під час народження, від матері до дитини.

Гепатити В і С призводять до розвитку хронічного захворювання у сотень мільйонів людей і, в цілому, є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки.

Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування гепатитом А та В це вакцинація. Вакцини проти гепатиту С не існує, але його можна вилікувати.

В рамках співпраці з МБФ «Альянс громадського здоров’я» на базі КНП «ЧОЦГЗ Черкаської обласної ради» з 2020 року впроваджено лікування вірусного гепатиту С (далі – ВГС) серед пацієнтів з ко-інфекцією ВІЛ/ВГС препаратами прямої противірусної дії (софосбувір та даклатасвір).

Пацієнтам з ко-інфекцією ВІЛ/ВГС, які включаються в програму лікування вірусного гепатиту С на базі  КНП «ЧОЦГЗ Черкаської обласної ради» забезпечується лабораторний моніторинг в ході підготовки до лікування, під час лікування та після закінчення курсу лікування з метою оцінки ефективності лікування (через 12 тижнів після закінчення лікування).

В 2020 році лікування ВГС отримали 101 особа з ко-інфекцією ВІЛ/ВГС препаратами, які були отримані в якості гуманітарної допомоги. За 6 місяців 2021 року лікування ВГС вже отримали 53 особи з ко-інфекцією ВІЛ/ВГС препаратом прямої противірусної дії MyHep All (софосбувір + велпатасвір), який був отриманий за рахунок коштів Державного бюджету.

Нагадуємо, що ідея зробити світ вільним від гепатиту цілком здійсненна, і для того, щоб досягти цієї мети дотримуйтесь профілактичних заходів, а також піклуйтесь про себе: проходьте тестування з метою виявлення хвороби та вчасно починайте лікування.

Підготовлено відділом інформаційно – комунікаційної роботи