Сьогодні, міжнародний день шрифту Брайля – рельєфно-крапкового шрифту розробленого французом Луїсом Брайлем ще у 19 столітті, який можна відчути та прочитати на дотик.

За даними ВООЗ, у всьому світі щонайменше 1 мільярд людей мають порушення зору. Для багатьох з них вкрай важливо мати спосіб комунікації із зовнішнім світом, який може дати, зокрема, шрифт Брайля.

Існує хибна думка, що з початком тотальної комп’ютеризації і появою аудіокниг та мовних синтезаторів, література написана шрифтом Брайля вже не така актуальна. Однак тифлопедагоги (фахівці, які навчають людей з вадами зору адаптуватись до оточуючого світу) і активісти в один голос стверджують: повністю замінити друковану книгу не може ніщо. Спеціалісти, що працюють з незрячими дітьми, стверджують, що читання шрифтом Брайля розвиває мілку моторику та підвищує грамотність, адже неможливо навчитись писати і читати на слух.

Крім того, не варто забувати про сліпоглухонімих людей: для них рельєфно-точкове письмо – в принципі єдине джерело інформації і спілкування з навколишнім світом.

Щорічно у всьому світі видають тисячі книг шрифтом Брайля, але лише мала їх частина виходить в Україні. Це пояснюється, в першу чергу, нестачею коштів. Вартість друку однієї книги стартує від чотирьохсот гривень і може доходити до тисячі.

На сьогодні в Україні законодавчо визначено обов’язкове нанесення шрифту Брайля на упаковку для лікарських препаратів, у тому числі тих, які ввозяться з-за кордону, а підприємства, установи і організації зобов’язали на об’єктах фізичного оточення інформацію, що оприлюднюється, дублювати рельєфним літерно-цифровим або рельєфно-крапковим шрифтом. Корисні посилання на нормативні акти:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1044-10#Text ,

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4213-17#Text стаття 26

https://ips.ligazakon.net/document/view/kr161073?an=1

Починаючи з 2019 року Україна щорічно 4 січня відзначає Всесвітній день азбуки Брайля з метою недопущення потрапляння в інформаційний вакуум та підвищення обізнаності про значення азбуки для реалізації прав сліпих і слабозорих людей.

Доречі, з 2020 року, в Черкаській обласній бібліотеці є можливість почитати книжки шрифтом Брайля. http://library.ck.ua/index.php/2008-12-08-13-40-34/1906

З рекомендаціями щодо облаштування фізичного оточення можна ознайомитись за посиланням.