«МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВІДМОВИ ВІД КУРІННЯ: ЕЛЕКТРОННІ ПРИСТРОЇ ДЛЯ КУРІННЯ – НОВА ЗАГРОЗА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я»

РЕЛІЗ

19.11.2020

Поширеність куріння електронних сигарет і тютюнових виробів електричного нагрівання (далі – ТВЕН) у 2020 році значно зросла у порівнянні з минулим роком. Такими є дані порівняння результатів  опитувань Київського міжнародного інституту соціології, проведених з 9 до 20 лютого 2019 року та з 28 січня до 20 лютого 2020 року. Такі наслідки стали можливими внаслідок відсутності законодавчого регулювання реклами та продажу ТВЕН та пристроїв для їх куріння. Загальна поширеність щоденного куріння, серед дорослих віком 18 і старше залишилася на тому ж рівні та становить 23,1% у 2020 р. проти 24,2% у 2019 р.

Наукові дані не дозволяють стверджувати, що вживання будь-якого виду тютюнових виробів може бути безпечнішим для здоров’я, у порівнянні з іншими. Згідно зі звітом ВООЗ 2020 р., в рідинах в електронних сигаретах є токсичні речовини — метали (хром, нікель, свинець), карбоніли (формальдегід, ацетальдегід, акролеїн, гліоксаль), шкідливі ароматизатори (діацетил, циннамальдегід, бензальдегід). А в аерозолі популярних тютюнових виробів для нагрівання  містяться понад 50 канцерогенних речовин. Внаслідок тютюнового лобізму електронні пристрої для куріння (електронні сигарети та тютюнові вироби для нагрівання) досі не підпадають під дію чинного антитютюнового законодавства. Єдина норма, згадана у законах, — це заборона куріння електронних сигарет у громадських місцях. Як наслідок, їх рекламне просування на ринку та продаж жодним чином не обмежені. Тютюнова індустрія б’є точно в ціль по підлітках та молоді, яких залучити до куріння найпростіше: через соціальні мережі, популярних блогерів та яскраві вивіски на вітринах магазинів.

«Вже сьогодні кожна 5-тий підліток в Україні є споживачем електронних сигарет. Так само як і звичайні сигарети, вони викликають нікотинову залежність та несуть загрозу здоров’ю. Громадськість вітає рішення Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування про реєстрацію законопроєкту №4358, який допоможе зменшити поширеність куріння в Україні», – сказала виконавча директорка ГО «Життя» Лілія Олефір. Минулого тижня Парламент зареєстрував комплексний антитютюновий законопроєкт №4358, який значно посилить захист здоров’я громадян від шкоди тютюну та його замінників. Він передбачає заборону реклами в Інтернеті та продаж цих товарів особам до 21 року. Також під обмеження потраплять ароматизовані тютюнові вироби і рекламна викладка сигарет у магазинах та кіосках.

Більшість українців підтримують такі ініціативи: за результатами опитування КМІС, проведеного у 2020 році, 87% підтримують заборону продажу електронних сигарет неповнолітнім.

У Міжнародний день відмови від куріння громадська організація «Життя» у співпраці з Центром громадського здоров’я МОЗ України оголосили про старт національної інформаційної кампанії «Безпечного куріння не існує». З метою підвищення обізнаності молоді про ризики для здоров’я від вживання електронних пристроїв для куріння протягом листопада-грудня в Інтернеті, на телебаченні та в громадських місцях будуть поширені відео та радіоролик. Кампанія проводиться за підтримки глобальної організації охорони здоров’я «Vital Strategies» 1 .«Безпечного куріння не існує. І як би не переконували тютюнові компанії, що нові пристрої безпечні — це не так. Куріння наносить непоправної шкоди здоров’ю та повільно вбиває наш організм, особливо органи дихання. 2020 рік нам довів, що повітря та чисті легені — дуже важливі, а куріння підвищує ризик отримати ускладнення від COVID-19.

Тому Черкаський обласний центр громадського здоров’я приєднується до ініціативи ГО «Життя» щодо запуску інформаційної кампанії, яка має звернути увагу українців на оману, яку тютюнові компанії та лобісти намагаються нам нав’язати.

Довідково: Vital Strategies — глобальна організація охорони здоров’я, яка вважає, що кожна людина повинна бути захищена сильною системою охорони здоров’я. Співпрацює з урядами та громадянським суспільством у 73 країнах, щоб розробити та впровадити стратегії, що ґрунтуються на фактах, що вирішують їхні найгостріші проблеми охорони здоров’я. Головна мета полягає в тому, щоб уряди якнайшвидше прийняли перспективні заходи в масштабі. Щоб дізнатися більше, відвідайте www.vitalstrategies.org