Діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.

Хвороба й досі залишається однією з найбільш актуальних медико-соціальних проблем суспільства та є однією з провідних причин передчасної захворюваності і смертності, оскільки часто призводить до ампутації кінцівок, втрати зору, ниркової недостатності і провокує серцево-судинні захворювання.

В результаті неконтрольованого діабету виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в сироватці крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.

Основні симптоми включають: надмірне сечовиділення, спрага, постійне відчуття голоду, втрата ваги, стомленість, погіршення зору.

Розрізняють декілька типів діабету:

Діабет І типу (або ж інсулінозалежний) – характеризується недостатнім виробленням інсуліну. Причини виникнення недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо.

Діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) – виникає через неефективне використання інсуліну організмом. Більшість випадків діабету цього типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності.

Гестаційний діабет – характеризується підвищенням рівня цукру у крові, яке розвивається у жінок під час вагітності. При цьому типі діабету виникає висока ймовірність ускладнень під час вагітності та пологів.

Дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 рази вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, як мінімум вдвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет. 6,2% cмертей у світі пов’язано з діабетом.

Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації.

Ураження сітківки очей – діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% випадків сліпоти. Також діабет є основною причиною ниркової недостатності.

Профілактика діабету полягає у простих заходах з підтримання здорового способу життя: досягнути нормальної ваги тіла та підтримувати її, бути фізично активним та приділяти не менше 150 хвилин на тиждень регулярній фізичній активності, дотримуватись здорового харчування та зменшувати кількість цукру та насичених жирів, утримуватись від паління та зловживання алкоголем.

Діабет є хронічним прогресуючим захворюванням, але люди з діабетом можуть прожити довге життя завдяки вчасно розпочатому лікуванню. Воно передбачає не лише регулювання глюкози у крові, але також контроль факторів ризику розвитку ускладнень, таких як високий артеріальний тиск і високий рівень холестерину. Ними можна управляти за допомогою здорової дієти, регулярних фізичних навантажень та правильного використання ліків. Людям із діабетом потрібен доступ до регулярної та організованої медичної допомоги, що надається командою кваліфікованих медичних працівників.

Діабет та COVID-19

SARS-COV-2-це новий і потенційно небезпечний коронавірус. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила спалах COVID-19 надзвичайною ситуацією в галузі громадської охорони здоров’я, що викликає міжнародну стурбованість.

Існує безліч коронавірусів, починаючи від звичайної застуди і закінчуючи набагато більш серйозними вірусами, такими як важкий гострий респіраторний синдром (торс) і Близькосхідний респіраторний синдром (БВРС). Це віруси, які були передані від тварин до людей. У важких випадках коронавіруси можуть викликати інфекцію в легенях (пневмонію), ниркову недостатність і навіть смерть. В даний час вакцини проти COVID-19 не існує.

Люди різного віку можуть бути інфіковані. Для багатьох (більше 80% випадків) COVID-19 протікає в легкій формі, з мінімальними грипоподібними симптомами. Деякі з них не проявляють симптомів або тільки дуже слабкі симптоми, більше схожі на звичайну застуду. Більшість людей, які підхопили вірус, не потребували госпіталізації для надання підтримуючої допомоги. Однак до 15% випадків COVID – 19 був важким, а приблизно в 5% випадків він призвів до критичного захворювання. Переважна більшість (близько 98%) інфікованих на сьогоднішній день вижили.

Люди похилого віку та люди з вже існуючими захворюваннями (такими як діабет, серцеві захворювання та астма), як видається, більш вразливі до важкого захворювання вірусом COVID-19. Коли у людей з діабетом розвивається вірусна інфекція, її може бути важче лікувати через коливання рівня глюкози в крові і можливе ускладнення діабету.

На це, мабуть, є дві причини. По-перше, імунна система знаходиться під загрозою, що ускладнює боротьбу з вірусом і, ймовірно, призводить до більш тривалого періоду відновлення. По-друге, вірус може процвітати в умовах підвищеного рівня глюкози в крові.

Важливі поради для людей з діабетом під час епідемії COVID-19:

Для людей, які живуть з діабетом, важливо вжити запобіжних заходів, щоб уникнути інфікування, якщо це можливо. Рекомендації, які широко поширюються серед громадськості, в двічі важливіші для людей, які живуть з діабетом, і для всіх, хто знаходиться в тісному контакті з людьми, які живуть з діабетом.

-Ретельно і регулярно мийте руки.

-Намагайтеся не торкатись до свого обличчя до того, як ви вимиєте і висушите руки.

-Очистіть і продезінфікуйте всі предмети і поверхні, до яких часто торкаєтесь.

-Не діліться їжею, склянками, рушниками, інструментами тощо.

-Коли ви кашляєте або чхаєте, закрийте рот і ніс серветкою або використовуйте лікоть, якщо у вас немає серветки (утилізуйте її відповідним чином після використання).

-Намагайтеся уникати контактів з тими, у кого проявляються симптоми респіраторних захворювань, особливо таких як кашель.

-Подумайте, чи можете ви внести зміни у свої плани, які допоможуть захистити себе або близьких. Наприклад, Чи можете ви уникнути непотрібних ділових поїздок? Чи можете ви уникнути великих зборів? Чи можете ви уникнути громадського транспорту?

-Якщо ви хворі на грипоподібні симптоми, залишайтеся вдома.

-Переконайтеся, що у вас є всі необхідні контактні дані на випадок, якщо вони вам знадобляться.

-Приділіть особливу увагу контролю рівня глюкози. Регулярний моніторинг може допомогти уникнути ускладнень, викликаних високим або низьким рівнем глюкози в крові.

-Якщо у вас дійсно проявляються грипоподібні симптоми (підвищена температура, кашель, утруднене дихання), важливо проконсультуватися з лікарем. Якщо ви кашляєте мокротою, це може вказувати на інфекцію, тому Вам слід негайно звернутися за медичною допомогою та лікуванням.

-Будь-яка інфекція призведе до підвищення рівня глюкози і збільшення потреби в рідині, тому переконайтеся, що ви можете отримати достатній запас води.

-Переконайтеся, що у вас є хороший запас ліків від діабету, які вам потрібні. Подумайте, що б вам знадобилося, якби вам довелося ізолювати себе на кілька тижнів.

-Переконайтеся, що у вас є доступ до достатньої кількості їжі.

-Переконайтеся, що Ви зможете виправити ситуацію, якщо рівень глюкози в крові різко впаде.

-Якщо ви живете на самоті, переконайтеся, що хтось, на кого ви можете покластися, знає, що у вас діабет, оскільки вам може знадобитися допомога, якщо ви захворієте.

-Дотримуйтеся регулярного графіка, уникаючи перевтоми і гарного нічного сну.