24 жовтня-Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

Щорічно 24 жовтня Всесвіт відзначає день боротьби з поліомієлітом. Дата приурочена до дня народження Джона Солка — видатного епідеміолога та вірусолога, який розробив вакцину проти поліомієліту. В довакцинальний період щорічно реєструвалось майже 350 000 випадків небезпечної інфекції у 125 країнах світу. Близько 5% людей щорічно помирали від інфекції,а 95 % хворих залишалися довічними інвалідами. Метою проведення Всесвітнього дня боротьби з поліомієлітом є привернення уваги світової спільноти до проблеми захворювання , наслідків невиліковної хвороби та необхідності імунопрофілактики.

Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке визивається вірусом. Вірус передається від людини до людини. Інфекція заразна, і має подвійний механізм передачі – фекально-оральний та  повітряно-крапельний . Хвора людина виділяє вірус в навколишнє середовище,забруднюючи воду, харчові продукти. Збудник надзвичайно стійкий  у зовнішньому середовищі (у воді зберігається до 100 днів, у випорожненнях — до 6 міс), добре переносить заморожування, висушування. Він не руйнується травними соками й антибіотиками. Гине при кип’ятінні, під впливом ультра-фіолетового випромінювання і деззасобів. На поліомієліт хворіють і дорослі, і діти. Особливо небезпечне захворювання для дітей. Вірус з водою, їжею, через брудні руки,або через повітря потрапляє в організм, розмножується у кишечнику. Першими симптомами захворювання є лихоманка, втома, головний біль, блювота, ригідність м’язів шиї і біль у кінцівках. Поліовірус вражає нервову систему і за лічені години може призвести до загального паралічу і смерті. Ті,хто вижив, залишаються інвалідами, тому що вірус руйнує нервову систему, вражає кінцівки. Наразі не існує спеціального противірусного лікування . Після одужання від поліомієліту функція вражених нервів і м’язів не відновлюється.

Поліомієліт неможливо вилікувати, але його можна попередити завдяки вакцинації. При отриманні колективного імунітету в 95 % циркуляція вірусу поліомієліту припиняється. Для профілактики захворювання використовується  два вида вакцин – інактивована (вбита)-вводиться у вигляді ін’єкцій – ,  і жива-вводиться у вигляді оральних крапель. Обидві вакцини безпечні і високоефективні . Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:

  • 1 щеплення – 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
  • 2 щеплення – 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
  • 3 щеплення – 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
  • 4 щеплення – 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
  • 5 щеплення – 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
  • 6 щеплення – 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)).

Вакцини є абсолютно безоплатними для дітей.

З метою профілактики поліомієліту також необхідно дотримуватись правил особистої гігієни (миття рук), перед вживанням свіжих овочів, фруктів, сухофруктів та зелені, необхідно ретельно мити їх під проточною водою, а потім ополіскувати окропом, вживати тільки кип’ячену воду.

З 1988 року кількість випадків захворювання поліомієлітом у світі зменшилась на понад 99%.  З появою вакцини і проведенням профілактичних щеплень територій,  вільних від поліовірусів, значно збільшилось. Територія Європи стала вільною від поліомієліту в 2002 році.  Попри те, що ця небезпечна хвороба майже переможена, час від часу виникають вогнища захворювання. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, останнім часом фіксувалися випадки поліомієліту в Афганістані та Пакистані. І допоки у світі залишатиметься хоча б одна інфікована дитина, ризику зараження поліомієлітом піддаватимуться діти в усіх країнах. На сьогоднішній день Україна залишається в списку країн з високими ризиками виникнення захворювання. Це пов’язано з тим, що охоплення щепленнями дітей в 2019 проти поліомієліту становило 78%. В Черкаській області -83 %. В 2020 році ситуація зі щепленнями  року погіршилась через пандемію коронавірусної інфекції , що викликає занепокоєння у медичної спільноти. Якщо в країні діти залишаються невакцинованими,  це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання. Місія ВООЗ – подолати захворювання,  вакцинувавши кожну дитину. Якщо світ припинить боротися з поліомієлітом,  вже за 10 років реєструватиметься 200 тисяч нових випадків по всій планеті. При реалізації і фінансуванні Стратегії по завершенню ліквідації поліомієліту на 2019 – 2023 роки світ зможе подолати захворювання. Реалізація потребує об’єднання зусиль усіх країн, громадськості, донорів, лідерів думок та батьків.

Закликаємо батьків вчасно вакцинувати дітей від поліомієліту  та  надолужити пропущені щеплення.

Пам’ятайте!Тільки вакцинація здатна захистити дітей !