20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози

Запроваджений указом Президента України №42/2005 «Про Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози». В цей день зусилля міністерств, обласних та місцевих рад, громадських організацій направлені на привернення уваги суспільства до проблем та питань пов`язаних з раком молочної залози.

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Щороку понад півмільйона жінок у всьому світі помирає через цю недугу. Однак хворіють на рак грудей не лише жінки, а й чоловіки.

Найвищі показники захворюваності на рак молочної залози — серед українок віком понад 60 років, хоча вже з 30 років істотно частішають випадки захворювання. Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.

Важливо: рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.

Ви перебуваєте в групі ризику, якщо у вас є:

родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка), які хворіли на рак грудей;

відсутність вагітностей та пологів;

перша вагітність у 30 років і старше;

вік старше 40 років;

ранній початок менструацій — у віці до 12 років;

пізня менопауза — після 55 років;

безперервне вживання гормональних контрацептивів протягом тривалого часу, а також гормональної замісної терапії у менопаузі;

цукровий діабет;

надмірна вага та ожиріння;

куріння;

зловживання алкоголем;

гіпертонічна хвороба;

перенесений раніше рак грудей або рак яєчника;

вплив джерел радіації.

За даними ВООЗ, 21% усіх випадків смерті від раку молочної залози у світі спричинено вживанням алкоголю, зайвою вагою і ожирінням, а також фізичною інертністю.

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо того, як часто вам потрібні профілактичні огляди — це залежить від вашого віку та факторів ризику, які можуть вплинути на розвиток раку.

Рак молочної залози на ранніх стадіях (І-й і ІІ-й) протікає безсимптомно і не завдає болю. Привернути увагу мають дуже хворобливі місячні, болі в молочних залозах.

Симптоми, що дають підстави запідозрити рак молочної залози:

прозорі або кров’янисті виділення з грудей;

втягнення соска у зв’язку з проростанням пухлини у шкіру;

зміна кольору або структури шкіри грудей (набряк, збільшення або зменшення розмірів);

ущільнення або новоутворення у молочних залозах;

ерозії, кірочки, лусочки, виразки в зоні соска, ареоли;

збільшення пахвових або надключичних лімфовузлів.

Профілактика

Для запобігання раку молочної залози важливо дотримуватися здорового способу життя (відмовитись від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну масу тіла), а також вчасно проходити огляд лікаря:

мамолога — не рідше одного разу на 1–2 роки;

жінкам старше 50 років — щодва роки здійснювати мамографічні обстеження.

Також усім жінкам старше 20 років варто щомісяця самостійно обстежувати молочні залози. У разі будь-яких змін у молочних залозах негайно зверніться до свого лікаря!

Рак молочної залози та СOVID-19

Як відомо, більшість людей, інфікованих вірусом COVID-19, мають легкі або помірні респіраторні симптоми і одужують, не вимагаючи спеціалізованого лікування або госпіталізації. У деяких взагалі не виникає ніяких симптомів.

Важливо знати, що діагноз раку молочної залози автоматично не збільшує ризик серйозних ускладнень, якщо бути інфікованим коронавірусом.

Але люди, які проходять лікування від раку молочної залози, можуть мати підвищений ризик серйозних ускладнень від COVID-19, якщо їх лікування призвело до того, що вони стали імунокомпрометованими (мають ослаблену імунну систему) або мають проблеми з легенями.

Як правило, імунна система відновлюється протягом декількох місяців після припинення прийому хіміотерапії. Але час відновлення вашої імунної системи може варіюватися і залежить від різних факторів. Якщо ви отримували хіміотерапію в минулому, ви не обов’язково будете мати більш високий ризик серйозних ускладнень від COVID-19.

Деякі люди з раком молочної залози можуть мати інші фактори ризику розвитку серйозних ускладнень від COVID-19. Наприклад:

Вік 65 років і старше

Хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ)

Серйозні захворювання серця

Діабет 2 типу, хронічна хвороба нирок або

Ожиріння

Нажаль дослідження взаємодії COVID – 19 та раку дуже обмежені, тому незрозуміло, як COVID-19 може вплинути на людей з діагнозом рак. Також невідомо, як різні типи раку можуть вплинути на розвиток COVID-19.

Щоб отримати додаткову інформацію, дослідники з Університету Вандербільта запустили проект під назвою Covid-19 and Cancer Consortium (CCC19) для відстеження результатів лікування дорослих з діагнозом рак по всьому світу, які були інфіковані COVID-19. У ньому беруть участь понад 100 онкологічних центрів та інших організацій.

Перший звіт про цей проект був опублікований в журналі The Lancet 28 травня 2020 року і включав інформацію про 928 людей з діагнозом рак в Іспанії, Канаді та Сполучених Штатах, у яких також був діагностований COVID-19. Рак молочної залози був найпоширенішим раком в групі, вражаючи близько 20% людей. Половина людей були старше 66 років, а 30% – старше 75 років.

Близько 13% людей, які брали участь у дослідженні, померли, що приблизно в два рази перевищує рівень смертності для всіх людей з COVID-19. Більш високий ризик смерті для людей як з раком, так і з COVID-19 був пов’язаний з тими ж факторами ризику для людей без раку, які отримують COVID-19, у тому числі:

Вік, діабет, захворювання нирок або проблеми з серцем

Тим не менш, дослідники також виявили фактори ризику, які були унікальними для людей з діагнозом рак, у тому числі наявність активного (вимірюваного) або зростаючого раку.

Інші невеликі дослідження, які спеціально вивчали людей з раком молочної залози в лікарнях Франції і Нью-Йорка, показали аналогічні обнадійливі результати: Більшість людей з раком молочної залози одужували від COVID-19, якщо вони були інфіковані, і інші захворювання збільшували ризик ускладнень COVID-19 більше, ніж лікування раку молочної залози.