Профілактика грипу

Практично щорічно в Україну приходить сезон грипу, який розпочинається в жовтні-листопаді. Грип – інфекційна хвороба, яка вражає велику кількість населення, передається від людини до людини під час прямого контакту повітряно-крапельним шляхом або через  забруднені предмети.

Небезпечність грипу часто пов’язана з виникненням ускладнень – отитів, пневмоній, враженнями головного мозку, печінки, загостреннями хронічних хвороб у дітей і дорослих. Особливістю епідемічного сезону 2020-2021 стане циркуляція одразу двох вірусів – грипу і короновіруса,  клінічні прояви яких мають схожі симптоми.

В найближчий час вакцина від COVID-19 знаходиться у фазі створення, а от  вакцинацію проти грипу  необхідно провести,  адже вірогідність  захворіти одночасно на дві інфекції дуже висока. До того ж, вакцинація від грипу знижує рівень захворюваності  та ризики розвитку тяжких ускладнень.

Віруси грипу постійно мутують, тому склад сезонних вакцин щорічно оновлюється, щоб забезпечити найбільший захист від циркулюючих в даний період вірусів. Всесвітня організація охорони здоров’я проводить спостереження за вірусами і щорічно  дає офіційний прогноз. Так в епідсезоні  2020-2021 в Північній півкулі,  а, відповідно і в Україні, будуть  курсувати 4 штами вірусів грипу:

штам типу А Guangdong-Maonan (H1N1)

штам типу А Hong Kong (H3N2)

штам типу В Washington (B / Victoria lineage)

штам типу В Phuket (B / Yamagata lineage)

За даними  ДП «Центр громадського здоров’я  МОЗ України» будуть рекомендовані  наступні вакцини:

– VAXIGRIP TETRA  (виробник Франція, чотирьохвалентна);

– Інфлувак  (виробник Нідерланди, трьохвалентна);

– Джі Сі Флю (виробник Республіка Корея, трьохвалентна);

– Джі Сі Флю Квадрівалент (виробник Республіка Корея, чотирьохвалентна ).

Трьохвалентна вакцина призначена для вироблення імунітету від трьох штамів грипу, чотирьохвалентна – від чотирьох, які будуть циркулювати  у Північній півкулі та в Україні.

Під час пандемїі COVID-19  Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує провести щеплення наступним групам населення:

  • працівники охорони здоров’я ;
  • особи похилого віку;
  • вагітні жінки;
  • особи з хронічними захворюваннями;
  • діти у віці 6 – 59 місяців.

Щеплення від грипу  проводиться відповідно до інструкції по застосуванню вакцини,якою проводиться щеплення. Імунітет виробляється протягом 2-3 тижнів і формує захист на рік.

Вакцинація – самий ефективний спосіб попередження виникнення  та тяжких ускладнень грипу.