29 вересня, міжнародний день серця

Серце б’ється близько 2,5 мільярдів разів протягом середньої тривалості життя, штовхаючи мільйони літрів крові до кожної частини тіла несучи з собою кисень, поживні речовини, гормони, інші сполуки і безліч життєво важливих клітин. Воно також допомагає забирати відходи метаболізму.

Коли серце зупиняється, основні функції організму відмовляють, деякі майже миттєво. З огляду на нескінченну навантаженість серця, дивно, що воно працює так добре, так довго, так багато. Але воно також може зазнати невдачі, викликаної поганим харчуванням і відсутністю фізичних вправ, курінням, інфекцією, невдалими генами, тощо.

Ключовою проблемою є атеросклероз. Це скупчення холестеринових бляшок всередині артерій, які можуть обмежувати кровотік через артерії, що живлять серце та інші артерії по всьому тілу. Коли бляшка розпадається, це може привести до серцевого нападу або інсульту.

Хоча у багатьох людей з віком розвивається та чи інша форма серцево-судинних захворювань (загальний термін для всіх захворювань, що вражають серце і кровоносні судини), це не є неминучим. Здоровий спосіб життя, особливо розпочатий в молодому віці, має велике значення для профілактики серцево-судинних захворювань. Зміни способу життя і ліки можуть припинити шкідливі для серця тенденції, такі як високий кров’яний тиск або високий рівень холестерину, в зародку, перш ніж вони заподіють шкоду. І різні ліки, операції та пристрої можуть допомогти підтримати серце, якщо відбувається пошкодження.

Серцево-судинні захворювання є основною причиною смертності та інвалідності населення у більшості країн світу. Очікується, що до 2030 р. понад 23 млн осіб помре від цих недуг, і вони утримають першість серед причин смерті населення планети.

В Черкаській області спостерігається значний внесок серцево-судинних захворювань у формування показника тягаря хвороб. З 1991 року прослідковується стійка тенденція до зростання захворюваності на хвороби системи кровообігу— за цей період вона збільшилася удвічі

Особливо тривожить той факт, що хвороби системи кровообігу лідирують у структурі первинної інвалідності дорослого населення області та його смертності. Хоча за останні п’ять років спостерігається позитивна динаміка загального коефіцієнта смертності в Україні, але за підсумками 2019 року він залишається одним із найвищих серед країн Європи.