28 вересня – Всесвітній день боротьби зі сказом.

Щорічно 28 вересня Всесвіт відзначає  день боротьби зі сказом. Цей день покликаний підвищити інформованість населення про наслідки сказу у людини і тварин, з метою попередження  смертельного захворювання серед людей . Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ця хвороба входить у першу п’ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший соціально-економічний збиток. Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Вживання в їжу м’яса або інших тканин тварин, інфікованих сказом, не є джерелом інфекції для людей.

Інкубаційний період сказу триває зазвичай 1-3 місяці, але може коливатися від терміну  менше 1 тижня до більше одного року. Початковими симптомами сказу є висока температура і в багатьох випадках біль або незвичайні, незрозумілі відчуття: поколювання, пощипування або печіння (парестезія) у місці рани. Вірус розмножується в організмі людини або тварини, вражає нервові клітини, сплетіння,центральну нервову систему,в результаті чого розвивається запалення головного і спинного мозку,за яким настає смерть. Ліків від сказу не існує, тому проведення профілактичних щеплень єдина можливість врятувати людину. Найбільший відсоток хворих на сказ займають лисиці, коти, собаки та інші теплокровні тварини .Домашні улюбленці складають більше половини всіх заражених. Характерним є більша кількість випадків захворювання серед котів, ніж серед собак. Перш за все, така ситуація  пов’язана з тим, що в Україні обов’язковою є вакцинація собак проти сказу. Актуальною проблемою залишається наявність безпритульних тварин,які становлять загрозу для населення,особливо дітей.

З метою запобігання захворюванню на сказ серед людей  необхідно дотримуватися головних правил:

-уникати контактів з безпритульними і дикими тваринами. Звертати особливу увагу дітей на небезпеку таких контактів.

-своєчасно здійснювати щеплення домашнім тваринам.

-за найменшої підозри на захворювання серед тварин – повідомляти органи ветеринарної медицини.

-негайно звернутися до лікаря після контакту (укусу або ослинення) з підозрілою твариною, оскільки при проявах клінічних ознак врятувати хворого,  як правило,  не вдається.

Що робити,якщо людину вкусила ,подряпала або ослинила  хвора або підозріла  на сказ  тварина

1.Якнайскоріше обробіть рану, промийте  великою кількістю води з милом або дезінфікуючим розчином, а потім 70% етиловим спиртом/спиртовим розчином йоду.

2.Зверніться до лікаря,який проведе хірургічну обробку рани, призначить профілактичні щеплення за схемою та організує їх проведення.

Тільки вчасно і кваліфіковано проведена первинна хірургічна обробка ран та вакцинація проти сказу можуть вберегти потерпілих людей від смертельних наслідків.

Не нехтуйте призначеннями лікаря – від цього залежить ваше життя!