Метеозалежність: як покращити самопочуття під час зміни погоди

Цьогорічне мінливе літо особливо позначається на метеочутливих людях. Наближення дощу вони відчувають буквально шкірою або серцем. Механізм впливу погодних умов на організм досі невідомий, але полегшувати свій стан люди вже навчилися.

Чому погода так впливає на самопочуття людей

Американські дослідження довели, що 75% людей відчувають зміни погоди. Чому? Ми створені з води, маємо власний тиск і часто не турбуємося про власне здоров’я.

Загалом, саме наявність хвороб у людини і є першим чинником того, що вона відчуває зміни погоди. Адже те, що якийсь орган працює неправильно, призводить до того, що організм не може швидко перелаштуватися під погоду. Тож, найперше страждають від зміни погоди – хворі на серцево-судинні, аутоімунні захворювання, хронічні захворювання: артрит, артроз, ревматизм, бронхіальну астму. Також ті, хто переніс операції та травми черепа.

Інший фактор – урбанізація та забезпечення максимального комфорту. Доведено, що сільські мешканці відчувають перепади температури менше, ніж городяни. А все тому, що більшість часу вони проводять на вулиці, незалежно від того яка погода. Тому й організм їх загартованіший до примх погоди.

Мешканці ж міста звикли до кондиціонерів влітку, тепла взимку і сухості навесні та восени. А ще – до краще посидіти вдома, коли за вікном не надто комфортно. Ось і виходить, що організм просто збивається. Він не розуміє, чому, коли навколо тиск падає і має бути волого до дощу, у вас – сухо і тепло. Виходить збій. Загалом, відчувати зміни погоди в тій чи інакшій мірі може кожен.

Допомога для метеочутливих

Коливання атмосферного тиску і розріджене повітря (в якому мало кисню) перед дощем може обернутися мігренню для метеочутливих людей. Пов’язано це з порушенням роботи судин. Якщо такі головні болі стають частим явищем, потрібна допомога лікаря. Якщо ж проблема скоріше одноразова, можна нормалізувати споживання кисню: відкрити кватирку, вийти на вулицю.

Болі за грудиною і в серці, задишка, стенокардія — теж можуть бути ознаками метеозалежності. У таких хворих за підвищеної вологості сповільнюється кровотік в судинах і порушується згортання крові. Лікарі рекомендують за таких симптомів не ігнорувати прогулянки на свіжому повітрі, приймати призначені медиком препарати, нормалізувати сон і відпочинок. І ліки слід завжди мати при собі.

Особливо сильно на дощ реагують ревматики. У них перед дощем “ломить кістки”. Також живими барометрами стають люди, в яких були переломи або операції. Пов’язано це з тим, що при підвищенні вологості змінюється не лише атмосферний тиск, а й тиск у суглобовій порожнині. Цій групі метеозалежних людей рекомендують мати завжди з собою протизапальні мазі і не забувати про спорт, пов’язаний із водою (плавання, аквааеробіка).

У вогку погоду нелегко доводиться астматикам. У такі дні не можна виходити з дому без інгалятора, а з нападами задухи потрібно справлятися за допомогою ліків, які прописав лікар. До дощової погоди хворим на астму рекомендують готуватися заздалегідь. Свій щоденний раціон потрібно збагачувати свіжими фруктами, овочами, нежирним м’ясом, рибою, при цьому необхідно відмовитися від гострих, жирних і солоних страв.

Вегето-судинна дистонія також активізується в дощову погоду. Занепад сил, озноб, запаморочення, пітливість — ось симптоми, які відчуває людина перед грозою і зливою. Таким хворим рекомендують приймати адаптогени, які допомагають адаптуватися до несприятливих умов — елеутерокок, настоянки глоду, женьшеню, лимонника.

Деякі люди помічають, що в дощ вони стають більш дратівливими, страждають від безсоння і безпричинного занепокоєння. Нормалізувати сон можна за допомогою настоїв заспокійливих трав — півонія, собача кропива, валеріана. Звичайний м’ятний чай чи чай з ромашки – це також допомога для метеочутливих. Стануть у пригоді і ванни з хвойним екстрактом або ефірними оліями ялиці, сосни, кедра, ялини.

Якими б симптомами не реагував організм на дощову погоду, лікарі розробили низку загальних рекомендацій для всіх груп метеочутливих людей. У ці дні краще захистити себе від фізичних та емоційних навантажень, проживіть несприятливі дні в легкому режимі: без алкоголю, важкої їжі і тютюну.

І пам’ятайте, найкраще лікування – це профілактика. А ще – не жаління себе. Адже, як зазвичай ми поводимося: щось у мене болить, мабуть, буде зміна погоди, посиджу я краще вдома. А треба навпаки – вийти на вулицю і пройтися, прогулятися.

Пресслужба Черкаського ЦГЗ