Реакція Манту та інші методи діагностики туберкульозу

Туберкулінодіагностика (реакція Манту) – алергійно-скринінговий тест на туберкульозне інфікування.

Збудник туберкульозу – мікобактерія або паличка Коха – мікроб, який циркулює в суспільстві та вражає людство стільки, скільки воно існує на Землі.

Особливістю туберкульозного інфікування у дітей є прихований перебіг хвороби. Завдання туберкулінодіагностики – виявити прихований перебіг інфекції.

Реакція Манту існує багато років, проте, не втратила актуальність через доступність і простоту проведення. Тестування проводиться шляхом внутрішньошкірного введення туберкуліну. Туберкулін – це імунобіологічний препарат, до складу якого входять елементи мікробних тіл мікобактерії туберкульозу та продукти її життєдіяльності. На введення туберкуліну організм відповідає специфічною реакцією. «Відповідь» розшифровується лікарем. Від’ємна реакція – організм не захищений, а його специфічні клітини не готові до зустрічі з активним мікробом. Позитивна реакція – відповідь організму на те, що він вже  «зустрічався» з небезпечним мікробом – вакцинним (вбитим) або агресивним (природним).

Туберкулінодіагностика застосовується для того, щоб встановити факт готовності організму до спротиву інфекції або факт інфікування дитини. Організовують і проводять туберкулінодіагностику лікарі загальної практики-сімейної медицини чи лікарі-педіатри, з якими заключено угоду на надання медичних послуг. У разі потреби вони направляють дитину на консультацію до лікаря-фтизіатра.

Більш сучасним методом діагностики туберкульозу є Діаскінтест – препарат, який дає можливість підтвердити наявність або відсутність збудників інфекції в організмі людини. До складу Діаскінтесту входить специфічний білок, на який реагує інфікована туберкульозом людина. Діаскінтест більш чутливий у порівнянні з реакцією Манту. Проведення тестування та заключні висновки по наявності інфекції проводять спеціалісти. Діаскінтест – це діагностичний препарат, до складу якого входять генетично модифіковані нешкідливі мікроби. Препарат вводится внутрішньошкірно. Реакція тесту оцінюється лікарем.

Оскільки і проба Манту, і Діаскінтест впливають на результати вакцинації, інтервал між щепленнями й діагностичними реакціями проводяться в місячний термін.

Однією з сучасних методик діагностики туберкульозу є квантифероновий тест, який виявляє спеціальні білки. Вони виробляються клітинами організму у відповідь на інфікування. Це тестування проводиться за відбором крові та є сучасним і чутливим, хоча й більш дороговартісним.

Шановні батьки, не відмовляйтесь від тестування на туберкульоз! Проба Манту та інші тести допоможуть попередити небезпечну хворобу!

#ЦГЗЧеркаси